Pytania do Elżbiety Wrotnowskiej

Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o powierzeniu Elżbiecie Wrotnowskiej-Gmyz pełnienia obowiązków dyrektor Instytutu Teatralnego jest niewątpliwie zaskakująca i najdelikatniej mówiąc: kontrowersyjna. Także dla mnie, który znam Elżbietę od 33 lat, ponieważ studiowaliśmy na jednym roczniku Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Ale sentymenty z dawnych lat, a mam je duże, nie mogą wpływać na ocenę poważnego faktu, jakim jest ta nominacja. Bo chodzi przecież o dalsze losy instytucji, która ma ogromne znaczenie dla życia teatralnego. Podobno nowa dyrektor poprosiła o czas na rozeznanie się w sprawach placówki, którą będzie zarządzać. Dobrze byłoby jednak, aby możliwie szybko przedstawiła swoją wizję Instytutu Teatralnego i plany działania. Jest szereg pytań, na których odpowiedzi chętnie bym poznał, żeby wyrobić sobie opinię, czego po Elżbiecie Wrotnowskiej należy się spodziewać.

Oto te pytania:

 1. Jak to właściwie się stało, że otrzymała propozycję objęcia dyrekcji IT?
 2. Jeśli teraz zdecydowała się ją przyjąć, to czy nie rozważała wcześniej przystąpienia do konkursu na stanowisko dyrektora IT?
 3. Co z własnego doświadczenia zawodowego daje jej poczucie siły do pokierowania IT?
 4. Zdaje sobie sprawę zapewne, jakie emocje towarzyszyły zmianie dyrekcji IT. Jak ze swej strony wyjaśniłaby bardzo wielu osobom ze środowiska teatralnego, które popierały Dorotę Buchwald i uważały, że powinna mieć możliwość kontynuowania swojej misji, iż zmiana na stanowisku dyrektora była potrzebna?
 5. Jakie miejsce widzi dla Doroty Buchwald w Instytucie?
 6. Jak widzi relacje między Instytutem a MKIDN. Czy podziela opinię niektórych, że IT to tylko „zamiejscowy” departament Ministerstwa?
 7. Co w dotychczasowej działalności IT uznaje za najbardziej wartościowe osiągnięcia, a co będzie chciała zmienić?
 8. Jaką pierwszą własną inicjatywę programową chciałaby uruchomić?
 9. Czy uważa, że IT powinien odnosić się do bieżących spraw życia teatralnego? Np. czy niedawna sytuacja, gdy prezydent Rzeszowa zakazał premiery w Teatrze Maska, jest problemem, nad którym w IT powinna odbyć się dyskusja?
 10.  Swego czasu minister Gliński krytykował portal e-teatr za publikację treści krytycznych pod jego adresem. Jak by się odniosła do takich zarzutów?
 11. Startowała w wyborach samorządowych z listy partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość. Czy i w jaki sposób jej poglądy lub sympatie polityczne będą wpływały na decyzje przez nią podejmowane w IT?
 12.  Patron Instytutu Teatralnego, prof. Zbigniew Raszewski, jest autorem słynnego eseju Staroświecczyzna i postęp czasu. Czy opisywany w nim spór, nie tylko kostiumowy, fraczka i kontusza, ma jej zdaniem swoją aktualność? A jeśli tak, to jakby się wobec niego opowiedziała?
 13.  I pytanie podyktowane czystą ciekawością: jakie przedstawienia ostatnio widziała? Czy była w tym lub minionym sezonie na jakichś premierach w teatrach: Starym w Krakowie, Polskim we Wrocławiu, Narodowym, Powszechnym, Polonia  w Warszawie?

Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania padną publicznie, gdy nowa dyrektor Instytutu Teatralnego będzie gotowa do wyjawienia swych zamierzeń.

2 334 odwiedzin

4 Comments

 1. dodam swoje, tylko dwa:
  1. czemu Wojciech Majcherek z uporem godnym lepszej sprawy uprawia kumoterstwo abstrahując od faktu popełnienia przestępstwa (art 216 kk) przez jego faworytę?
  2. kiedy sam był ostatnio w IT, a jesli służbowo, to za ile?

  Reply

  • ad. 1 Pytanie traktuję jako insynuację zarówno wobec mnie, jak i poprzedniej dyrektor (nie jest faktem, że popełniła przestępstwo, bo czy jest jakiś wyrok w tej sprawie?), więc na nie nie odpowiem.
   ad. 2 Byłem nie tak dawno w księgarni Instytutu Teatralnego. Bywałem w ciągu ostatniego roku, m.in. na rozdaniu nagród „Teatru”, na promocji książki Mai Komorowskiej, na imprezie wspomnieniowej poświęconej prof. Raszewskiemu czy na zebraniu jury Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Z tym ostatnim przedsięwzięciem, do którego powołał mnie min. Gliński, wiąże się honorarium, o które dopytujesz. Zapewniam Cię, że nie było tak wysokie, aby skłoniło mnie do, jak insynuujesz, „uprawiania kumoterstwa”.

   Reply

 2. uprawianie kumoterstwa nie jest insynuowane, ale udokumentowane w Twoim dziele.
  Ale, przekonałeś mnie:
  jutro składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 216 kk (i nie wprowadzaj w błąd opinii publicznej: prokurator zadecyduje o trybie postępowania, sąd wyda sprawiedliwy wyrok, ale FAKT miał miejsce poprzez opublikowanie 10 lipca 2018 na e-teatr.pl DONOSU zawierającego kryminalne zarzuty wobec osoby publicznej, bez kontradyktoryjności, dowodu i zawiadomieniu odpowiednich instancji) o ZNIEWADZE wypełniającej znamiona przestępstwa opisanego w kk; czytaliśmy go obaj, tylko Ty uważasz, że można, a ja, że nie wypada! Dostaniesz kopę z pieczątką… Będę wdzięczny za upowszechnienie.
  Dziękuje za odpowiedź, która nie wyczerpuje Twych (z kolegami i rodziną) insynuacji w stosunku do merytorycznej decyzji organizatora IT, skrywanej głupimi pytaniami. Ale kto pyta, nie błądzi, prawie tak, jak, kto głosuje w wyborach ten ma wynik… A nie zadymę. Ukłony

  Reply

  • oooooo
   Jacuś już łasi się do nowej władzuni
   Jacuś już tłumaczy prawdę etapu
   I wszyscy wiemy, że:
   Jacuś szuka kumotrów, tylko nieudolnie (pamiętamy jak Słobodzianka wychwalał, jako o Wandzie złego słowa nie pozwolił powiedzieć)
   Jacuś za jakieś dwa miesiące zacznie kalumniami w stronę nowej p.o. dyrekcji sypać.
   Czekamy Jacusiu

   Reply

Dodaj komentarz

Oznaczone pola są wymagane *.